W dniu 22.09.2019r w Ornecie w ramach niedzieli CITTASLOW nastąpiła kulminacja obchodów „DNI DZIEDZICTWA ORNETY”. Ten dzień został zapoczątkowany mszą świętą Hubertowską z oprawą liturgiczną i dekoracją Kościoła wykonaną przez myśliwych, leśników i pszczelarzy oraz z udziałem zespołu Sygnalistów myśliwskich „KLANGOR” z Lidzbarka Warmińskiego i pocztów sztandarowych.

 

         Po mszy świętej o godz. 11.00 przy Ratuszu Miejskim odbyło się powitanie zaproszonych gości, wśród których byli m.in. posłowie, przewodniczący Komisji Tradycji i Kultury Łowieckiej kol. Tadeusz Ratyński, ks. Dziekan Krzysztof Józefczyk (proboszcz naszej parafii), zarządy i poczty sztandarowe kół łowieckich tj. z WKŁ „DZIK” Orneta, KŁ „CZAJKA” Orneta, KŁ „JARZĄBEK” w Kaszunach oraz Koła Pszczelarzy w Ornecie.

         Oficjalnego otwarcia „DNI DZIEDZICTWA ORNETY’ dokonali: Burmistrz Ornety – Ireneusz Popiel i Przewodniczący Rady Miasta p. Józef Uzar. Następnie odbyła się prezentacja działalności oraz historii i dnia dzisiejszego kół łowieckich i koła pszczelarzy. Następnie w tzw. bloku artystycznym odbyły się koncerty zespołu sygnalistów myśliwskich „KLANGOR” oraz miejscowych zespołów folklorystyczno-ludowych oraz występy dzieci z miejscowych szkół.

         Przy Ratuszu Miejskim obok sceny głównej swoje stoiska prezentowali: Myśliwi z 3-ech kół łowieckich, pszczelarze, Nadleśnictwo Orneta, UMiG Orneta, MDK Orneta, przedsiębiorcy i rolnicy. Na tych stoiskach można było podziwiać m.in. wystawę trofeów łowieckich i innych pamiątek historycznych związanych z historią Ornety, pamiątek z dziedziny łowiectwa i pszczelarstwa. Wśród gości można było spotkać rekonstruktorów w mundurach z epoki napoleońskiej oraz żołnierzy w historycznych mundurach z 1Samodzielnej Brygady Spadochroniarskiej gen. Sosabowskiego.

         Atrakcją tego dnia była również degustacja potraw z dziczyzny wykonana przez myśliwych z WKŁ „DZIK” Orneta (Dom Myśliwski Sagalasówka – kol.Natalii Bryckiej) oraz wyroby wędliniarskie z KŁ „JARZĄBEK” Kaszuny (kol. Zbigniew Iwański). Była również zorganizowana degustacja miodów (nie tylko pitnych) przez Koło Pszczelarzy z Ornety (p. Wiesław Jóźwiak i p.Jerzy Janulewicz).

         W tym dniu była przepiękna pogoda, dlatego też wszystkie stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem i podziwem wśród mieszkańców Gminy Orneta jak i gości przyjezdnych.

                                                     Tadeusz Popiel

                                                     Prezes WKŁ „DZIK” w Ornecie

 

 

_img0001 copy
_img9678 copy
_img9734 copy
_img9746 copy
_img9748 copy
_img9749 copy
_img9753 copy
_img9754 copy
_img9756 copy
_img9763 copy